Informacje sektora publicznego do ponownego wykorzystania
Każdy ma prawo do złożenia wniosku o ponowne wykorzystywanie informacji publicznej. Zasady ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 2016 r. o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (t. j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1446).
Ponownym wykorzystywaniem jest wykorzystywanie przez osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej informacji sektora publicznego lub każdej jej części będącej w posiadaniu podmiotu zobowiązanego, niezależnie od sposobu jej utrwalenia (w szczególności w postaci papierowej, elektronicznej, dźwiękowej, wizualnej lub audiowizualnej), w celach komercyjnych lub niekomercyjnych, innych niż pierwotny publiczny cel dla którego informacja została wytworzona. Chodzi więc o każdy sposób dalszego wykorzystywania informacji publicznej, np. w produktach, usługach czy aplikacjach, przez przedsiębiorców, organizację pozarządową czy każdą zainteresowaną osobę
Wniosek powinien zawierać:
Wniosek można przesłać:
Wniosek jest rozpatrywany bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku. Jeżeli rozpatrzenie wniosku w tym terminie nie jest możliwe, wnioskodawca zostanie powiadomiony o powodach opóźnienia w przekazaniu informacji oraz o nowym terminie, nie dłuższym jednak niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku
Prawo do ponownego wykorzystywania podlega ograniczeniom (art. 6 ustawy z dnia 25 lutego 2016 r. o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego, t. j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1446):
Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach nie ponosi odpowiedzialności za dalsze ponowne wykorzystywanie informacji udostępnionej na stronie:
Informacje sektora publicznego są udostępniane w celu ich ponownego wykorzystywania bezpłatnie. Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach może jednak nałożyć opłatę za ich przekazanie, jeżeli przygotowanie informacji w sposób wskazany we wniosku wymaga poniesienia dodatkowych kosztów. Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach może uwzględnić koszty przygotowania lub przekazania informacji w określony sposób i w określonej formie oraz inne czynniki, które będą brane pod uwagę przy rozpatrywaniu nietypowych wniosków o ponowne wykorzystywanie, które mogą mieć wpływ w szczególności na koszt lub czas przygotowania lub przekazania informacji.
Łączna wysokość opłaty nie może jednak przekroczyć sumy kosztów poniesionych bezpośrednio w celu przygotowania lub przekazania informacji sektora publicznego w celu ponownego wykorzystywania w określony sposób i w określonej formie.
Ww. opłata jest kalkulowana indywidualnie dla każdego wniosku.
Środki odwoławcze
Wnioskodawca, który otrzymał od Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach ofertę zawierającą warunki lub opłaty za ponowne wykorzystywanie, ma prawo do złożenia sprzeciwu w ciągu 14 dni od otrzymania oferty z powodu naruszenia przepisów ustawy albo zawiadomi Regionalną Izbę Obrachunkową w Kielcach o przyjęciu oferty.
Brak zawiadomienia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach przez wnioskodawcę o przyjęciu oferty w terminie 14 dni od dnia otrzymania oferty jest równoznaczny z wycofaniem wniosku.
W przypadku otrzymania sprzeciwu Prezes Izby, w drodze decyzji, rozstrzygnie o warunkach lub o wysokości opłat. Od decyzji Prezesa Izby o odmowie przekazania informacji publicznej w celu ponownego wykorzystywania oraz od decyzji o warunkach ponownego wykorzystywania informacji publicznej oraz o wysokości opłat, która jest następstwem złożonego sprzeciwu, wnioskodawca może złożyć wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy przez Prezesa Izby, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
W terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji, wydanej w następstwie rozpatrzenia wniosku o ponowne rozpoznanie sprawy, wnioskodawcy przysługuje prawo wniesienia - za pośrednictwem Prezesa Izby - skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach.
ZAŁĄCZNIKI