Podstawę prawną do składania petycji stanowi ustawa z dnia 11 lipca 2014r. o petycjach (Dz. U. z 2018 r. poz. 870).
Przedmiotem petycji może być żądanie, w szczególności, zmiany przepisów prawa, podjęcia rozstrzygnięcia lub innego działania w sprawie dotyczącej podmiotu wnoszącego petycję, życia zbiorowego lub wartości wymagających szczególnej ochrony w imię dobra wspólnego, mieszczących się w zakresie zadań i kompetencji adresata petycji - Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach.
O tym, czy pismo jest petycją, decyduje treść żądania, a nie jego forma zewnętrzna.
Petycja może być złożona przez: osobę fizyczną, osobę prawną, jednostkę organizacyjną niebędącą osobą prawną lub grupę tych podmiotów.
Petycja może być złożona w interesie: publicznym, podmiotu wnoszącego petycję lub podmiotu trzeciego, za jego zgodą.
Petycję można skierować do organu władzy publicznej, a także do organizacji lub instytucji społecznej w związku z wykonywanymi przez nią zadaniami zleconymi z zakresu administracji publicznej.
Petycja powinna być adresowana do podmiotu mającego kompetencje w przedstawianej sprawie. Jeśli adresat ich nie ma, musi ją przesłać do podmiotu właściwego do rozpatrzenia petycji.
Petycja składana:
Prawidłowo złożona petycja powinna zawierać:
Petycja składana w interesie podmiotu trzeciego zawiera także imię i nazwisko albo nazwę, miejsce zamieszkania albo siedzibę oraz adres do korespondencji lub adres poczty elektronicznej tego podmiotu.
Do petycji dołączana jest zgoda podmiotu trzeciego na złożenie w jego interesie petycji, wyrażona w formie pisemnej albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Petycja powinna być rozpatrzona bez zbędnej zwłoki, nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia jej złożenia. W przypadku wystąpienia okoliczności niezależnych od podmiotu rozpatrującego petycję uniemożliwiających rozpatrzenie petycji we wskazanym terminie, ten ulega przedłużeniu, nie dłużej jednak niż o kolejne 3 miesiące.
Podmiot właściwy do rozpatrzenia petycji może pozostawić bez rozpatrzenia petycję złożoną w sprawie, która była przedmiotem petycji już rozpatrzonej przez ten podmiot, jeżeli w petycji nie powołano się na nowe fakty lub dowody nieznane podmiotowi właściwemu do rozpatrzenia petycji. W takim przypadku podmiot właściwy do rozpatrzenia petycji niezwłocznie informuje podmiot wnoszący o pozostawaniu petycji bez rozpatrzenia i poprzednim sposobie załatwienia petycji.
Podmiot rozpatrujący petycję zawiadamia podmiot wnoszący petycję o sposobie jej załatwienia wraz z uzasadnieniem w formie pisemnej albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Sposób załatwienia petycji nie może być przedmiotem skargi.
Złożenie petycji jest wolne od opłat.
Wytworzył: Informatyk Kamil Górski 2020-11-19 15:25:00
Wprowadził: Informatyk Kamil Górski 2020-11-19 15:25:00
Opublikował: Informatyk Kamil Górski 2020-11-19 15:25:00
Zmienił: Informatyk Kamil Górski 2020-11-19 15:25:00
Opublikował: Informatyk Kamil Górski 2020-11-19 15:25:00
Ta wersja jest opublikowana i obowiązująca.