W odpowiedzi na pismo znak: B.III.0717-2/08 z dnia 7. 08. 2008 r. Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach informuje:
1. Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2001 r. Nr 13 poz. 123 ze zm.) jednostki samorządu terytorialnego organizują działalność kulturalną, tworząc samorządowe instytucje kultury, dla których prowadzenie takiej działalności jest podstawowym celem statutowym. Prowadzenie działalności kulturalnej jest zadaniem własnym jednostek samorządu terytorialnego o charakterze obowiązkowym.
2. Art. 12 ustawy stanowi, iż organizator (tu: jednostka samorządu terytorialnego) zapewnia instytucji kultury środki niezbędne do rozpoczęcia i prowadzenia działalności kulturalnej oraz do utrzymania obiektu, w którym ta działalność jest prowadzona. Podstawą gospodarki finansowej instytucji kultury jest plan działalności, który zawiera:
- plan usług,
- plan przychodów i kosztów, w tym rocznej dotacji na działalność, ustalonej przez organizatora,
- plan remontów i konserwacji środków trwałych,
- plan inwestycji, w tym inwestycji kapitałowych,
zatwierdzony przez dyrektora instytucji, o czym stanowi przepis art. 27 ust. 3 i 4 ustawy.
3. Przepisy ustaw o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej i o finansach publicznych nie stanowią o zawieraniu umów wieloletnich, między gminą a instytucją kultury, w sprawie udzielenia dotacji na inwestycje. Kwoty zamieszczone w załączniku do budżetu gminy określającym limity wydatków na wieloletnie programy inwestycyjne, stanowią podstawę do uwzględnienia ich w planach wydatków budżetowych na kolejne lata i przekazywania zgodnie z harmonogramem realizacji wydatków.
Zgodnie z przepisem art. 189a w związku z art. 130 ustawy o finansach publicznych dysponent (tu: środków budżetu gminy) udzielając dotacji celowej, w tym jednostce sektora finansów publicznych, w przypadku, gdy odrębne przepisy lub umowa międzynarodowa nie określa trybu i zasad udzielania lub rozliczania dotacji, zawiera umowę, w której określa w szczególności:
-1) wysokość dotacji, cel lub opis zakresu rzeczowego zadania, na którego realizację środki dotacji są przekazywane;
2) termin wykorzystania dotacji, nie dłuższy niż do dnia 31 grudnia danego roku budżetowego;
3) termin i sposób rozliczenia udzielonej dotacji oraz termin zwrotu niewykorzystanej części dotacji celowej, z tym, że termin ten nie może być dłuższy niż 15 dni od określonego w umowie dnia wykonania zadania.
Zgodnie z zasadą roczności budżetu dotacja jest przekazywana na dany rok budżetowy.
4. Wszczęcie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego przez instytucję kultury, nie jest uzależnione od zawarcia umowy z gminą o udzielenie dotacji na inwestycję.
Pliki w folderze artykułu:
Wytworzył/Wprowadził: Wioletta Krawczyk 2008-09-09 08:30:00
Opublikował: Wioletta Krawczyk 2008-09-09 08:30:51
Zmienił: Wioletta Krawczyk 2008-09-09 08:30:00
Opublikował: Wioletta Krawczyk 2008-09-09 08:30:51
Ta wersja jest opublikowana i obowiązująca.