Wyciąg z Regulaminu Organizacyjnego Izby.
Rozdział 7
Wydział kontroli gospodarki finansowej
§ 22
- Pracą wydziału kontroli gospodarki finansowej kieruje naczelnik wydziału przy pomocy zastępcy naczelnika.
- Naczelnik wydziału jest bezpośrednim przełożonym pracowników wydziału z wyjątkiem spraw zastrzeżonych dla prezesa izby.
- Zastępca naczelnika wydziału wykonuje czynności określone zakresem czynności oraz zastępuje naczelnika w czasie jego nieobecności.
§ 23
Do zakresu działania wydziału kontroli gospodarki finansowej należy:
- Prowadzenie kontroli w zakresie gospodarki finansowej i zamówień publicznych podmiotów wykazanych w ustawie, w tym kontroli:
- kompleksowych, obejmujących gospodarkę finansową jednostek samorządu terytorialnego oraz zamówień publicznych,
- problemowych, obejmujących wybrane zagadnienia tematyczne w jednej lub kilku jednostkach kontrolowanych,
- doraźnych, podejmowanych na wniosek w razie potrzeby,
- sprawdzających wykonanie wniosków pokontrolnych zarządzonych przez prezesa izby,
- kontrole koordynowane z innymi jednostkami.
- Opracowanie projektu rocznego planu kontroli,
- Opracowanie sprawozdania z działalności kontrolnej.
- Zabezpieczanie i udostępnianie kolegium izby dokumentów związanych z przeprowadzonymi kontrolami a także współpraca przy przygotowywaniu raportów, o których mowa w art. 10a ust.1 ustawy,
- Przygotowywanie wystąpień pokontrolnych wraz z wnioskami pokontrolnymi, które po podpisaniu przez prezesa izby, są przekazywane kontrolowanej jednostce,
- Przeprowadzanie analizy wykonania wniosków pokontrolnych przez jednostkę pod względem merytorycznym i zachowania terminów oraz uwzględnienia wszystkich zaleceń skierowanych do jednostki.
§ 24
- Działalność kontrolna wydziału powinna być połączona z instruktażem w zakresie prawidłowej interpretacji przepisów prawnych i ich stosowania w praktyce,
- Tryb przeprowadzania kontroli, czynności pokontrolnych oraz dokumentacji sporządzanej na okoliczność jej przebiegu określa odrębne zarządzenie prezesa izby.
- Wydział prowadzi rejestry wszystkich kontroli.
- Wydział prowadzi rejestr skarg i wniosków wpływających do Izby i czuwa nad terminowością ich załatwiania.
§ 25
- Wydział kontroli gospodarki finansowej przeprowadza kontrole gospodarki finansowej i zamówień publicznych podmiotów wymienionych w § 4 pkt 1 niniejszego zarządzenia.
- Kontrole kompleksowe i problemowe prowadzone są zgodnie z rocznym planem kontroli obejmującym wytypowane imiennie do kontroli w danym roku jednostki,
- Uszczegółowienie konkretnego terminu oraz zakresu przedmiotowego kontroli następuje bezpośrednio w fazie realizacji planu kontroli.
- Szczegółowy zakres oraz tezy kontroli opracowuje naczelnik wydziału kontroli przy współdziałaniu z naczelnikiem wydziału informacji, analiz i szkoleń.
§ 26
- Inspektor do spraw kontroli gospodarki finansowej, podlega wyłączeniu od czynności kontrolnych, jeżeli on lub członkowie jego rodziny pozostają w takich stosunkach prawnych z jednostką kontrolowaną lub osobistych z jej pracownikami, które nasuwają wątpliwości co do bezstronności inspektora. Wyłączenie następuje z urzędu, na wniosek inspektora lub wniosek kierownika jednostki kontrolowanej odpowiednio uzasadniony.
- Projekty wystąpień pokontrolnych przygotowują inspektorzy przeprowadzający kontrolę i przedstawiają naczelnikowi wydziału.
- Wystąpienia pokontrolne wskazujące źródła i przyczyny nieprawidłowości, ich rozmiary, osoby odpowiedzialne wraz z wnioskami zmierzającymi do ich usunięcia i usprawnienia badanego obszaru działalności naczelnik wydziału po uzyskaniu opinii radcy prawnego przekazuje prezesowi izby do podpisu.
- Wystąpienie pokontrolne przekazuje się kontrolowanej jednostce nie później niż w terminie 60 dni od dnia podpisania protokołu kontroli.
Wytworzył/Wprowadził: Wioletta Krawczyk 2005-02-22 13:51:37
Opublikował: Wioletta Krawczyk 2005-02-22 13:52:08
Zmienił: Wioletta Krawczyk 2005-02-22 13:51:37
Opublikował: Wioletta Krawczyk 2005-02-22 13:52:08
Ta wersja jest opublikowana i obowiązująca.